Qchefs Snackies [recenzja] – chlebek, który czyści zęby?
13 kwietnia, 2023Kamień nazębny u psów, podobnie zresztą jak u ludzi, tworzy szorstką, porowatą strukturę, która jest idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii. Bakterie mogą doprowadzić do zapalenia dziąseł i chorób przyzębia, które powodują u psa dyskomfort, nadwrażliwość i bezpośrednią bolesność.
Kamień, gromadząc się wzdłuż linii dziąseł, naciska na korzenie zębów i powoduje odkrywanie głębszych partii zębów, pozbawionych szkliwa. Ponadto, jak słusznie zauważają w VCA Animal Hospitals, bakterie bytujące na kamieniu nazębnym mogą zostać wchłonięte do krwioobiegu i osadzić się w różnych narządach, w tym w sercu i nerkach, powodując infekcje.
Przysmaki do czyszczenia zębów, a kamień
Skoro już wiesz dokładnie dlaczego kamień nazębny u psa nie jest pożądanym zjawiskiem, nasuwa się pytanie jak zapobiegać jego gromadzeniu. Otóż nie od dziś wiadomo, że najlepszym sposobem na pozbywanie się kamienia jest szczotkowanie zębów. Tak samo jest u ludzi, i tak samo w przypadku psów – mycie zębów specjalną, przeznaczoną dla psów pastą i dedykowaną szczoteczką jest najbardziej skuteczną metodą zapobiegającą odkładaniu się kamienia.
Niestety nie wszystkie psy dają sobie umyć zęby, szczególnie, jeśli nie były tego uczone od najmłodszych lat. Mi, mimo wielokrotnych prób i różnorodnych metod, dalej nie udało się wypracować z moim psem sensownego codziennego rytuału i z rozmów z innymi właścicielami psów wiem, że generalnie nie jest to najłatwiejsze zadanie.
W takich przypadkach z pomocą przychodzą:
- Karmy przeciwdziałające odkładaniu się kamienia – nie wypowiem się odnośnie ich skuteczności, bo żadna z tych, na które trafiłam nie miała przekonującego składu. Korzystając z okazji, warto podkreślić, że co do zasady suche karmy nie czyszczą zębów. Wiadomo to od dłuższego czasu. To mit, który na dodatek jest szkodliwy, bo jest wręcz przeciwnie – karmy suche, według dietetyków, sprzyjają osadzaniu się kamienia nazębnego.
- Dodatki do wody zmniejszające liczbę bakterii w jamie ustnej.
- Żele stomatologiczne – kiedyś od naszej wet dostaliśmy Stomodine.
- Przysmaki dentystyczne.
Weterynaryjna Rada ds. Zdrowia Jamy Ustnej prowadzi listę produktów dentystycznych dla psów i kotów o potwierdzonym działaniu. Dzięki zestawieniu, które jest dostępne na stronie VOHC, możemy sprawdzić wybrany produkt. Przy czym nie będzie tam raczej niszowych marek.

Qchefs Snackies – co to jest?
Qchefs Snackies to przysmaki do czyszczenia zębów, które wyróżniają się składem, formułą i pięknym zapachem. Jak dla mnie, producent mógłby przygotowywać też wersję dla właścicieli, bo za każdym razem jak daję psu jego wieczorny smaczek, sama z przyjemnością wącham opakowanie.
Qchefs to marka niemiecka. Producent przeprowadził 45 międzynarodowych badań dla swojej receptury, dzięki czemu może chwalić się, że jego produkty:
– redukują bakterie w jamie ustnej do 80%,
– redukują brzydki oddech,
– zmniejszają płytkę nazębną,
– usuwają kamień i zmniejszają zapalenie dziąseł.
Qchefs Snackies – skład
Przejdźmy do najciekawszego, czyli składu Qchefs Snackies. Głównym składnikiem czynnym w tych przysmakach do czyszczenia zębów jest twarożek. Dzięki oddzieleniu białek mleka od serwatki i ich trzykrotnemu płukaniu, twarożek nie zawiera laktozy. To ważne, bo dorosłe zwierzęta często nie trawią zbyt dobrze laktozy, podobnie jak dorośli ludzie.
Kompleks peptydowy białkowy z twarożku ma działalnie antybakteryjne. Osadza się na ścianach komórkowych bakterii i uniemożliwia im rozmnażanie się. Działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne przypisuje się także kolejnemu składnikowi Qchefs Snackies – karobowi.
O ile kakao jest dla psa toksyczne ze względu na zawartość teobrominy, tak karob, czyli chlebek świętojański, jest jego doskonałym zamiennikiem. Zawiera sporo wartościowych składników odżywczych, jest przeciwutleniaczem i pozytywnie wpływa na trawienie. To właśnie karob nadaje przysmakom zachęcającego zapachu.
Trzecim składnikiem jest gryka. Ma uzupełniać antybakteryjne działanie pozostałych dwóch składników, działać przeciwzapalnie i dostarczać wartości odżywczych. Poza wspomnianymi wyżej surowcami, skład przysmaków uzupełnia gliceryna (z oleju kokosowego), olej rzepakowy i kokosowy.
Skład analityczny
Warto też zauważyć, że niska zawartość tłuszczu (4,4%) i optymalna zawartość białka (28%) sprawiają, że Qchefs Snackies nadadzą się nawet dla piesków na specjalnych dietach, na przykład po przebytym zapaleniu trzustki.
Jednocześnie przysmaczki są bardzo nisko kaloryczne – jedna poduszeczka Qchefs to tylko 1 kcal. I choć mały pies i tak nie powinien przekraczać dobowej dawki 1 sztuki smakołyku, nie wpłyną one z pewnością na jego tuszę, tak jak np. kostki dentystyczne.

Przysmaki do czyszczenia zębów Qchefs Snackies – opinia
Przez bardzo długi czas dawaliśmy Bonnie przysmaki do czyszczenia zębów Whimzees. Znajdują się na liście VOHC i na każdej kontroli u dentysty słyszeliśmy, że kamienia na zębach nie ma, więc nie mam zarzutów co do ich skuteczności. Później używaliśmy przez chwilę Soopa – mają nieco lepszy skład i kilka smaków do wyboru (w tym np. banan z masłem orzechowym czy batat i żurawina).
Przez cały ten czas mieliśmy kłopoty z koprofagią. Choć nikt nie zna oficjalnych przyczyn tej przypadłości u psów, ja i tak starałam się dojść do źródła problemu. Od kiedy zaczęłam myśleć w kategoriach dobrobytu mikrobioty swojego psa i przestałam używać kostek, które składają się przede wszystkim ze skrobi, celulozy i gliceryny, problem koprofagii zniknął.
Niewykluczone, że wpływ na rozwiązanie problemu miało wyeliminowanie owocowych i warzywnych przekąsek, które też mogły zaburzać równowagę mikrobioty (albo jakiś zupełnie inny czynnik, którego nie jestem w stanie wziąć pod uwagę). Tak czy inaczej, jeśli jesteście w podobnej sytuacji i borykacie się z koprofagią, być może będzie to dla Was jakaś wskazówka.
Reakcja psa
Przysmaki do czyszczenia zębów Qchefs Snackies nie tylko nie powodują u Bonnie koprofagii, ale i dają jej sporo radości. Nie gryzie ich tak zawzięcie jak swojej kostki Whimzees czy Soopa, bo jednak chlebki są na 2-3 gryzy, a nie kilkominutowe rzucie, ale i tak zawsze twardo ich wymaga i bardzo na nie wyczekuje. A potem wylizuje miejsce, w którym smaczek pierwotnie leżał albo spadł w trakcie memlania. Jak zaczyna łapczywie łykać je w całości (tak, jest do tego zdolna), daję jej większą wersję – Sizzles.
Zapach z pyszczka i kamień nazębny
Brzydki zapach z pyszczka jest nieco ograniczony kiedy używamy tych przysmaków. Nie całkiem, ale ostatecznie producent uczciwie podkreśla, że smaczki nie zastępują szczotkowania zębów dedykowaną pastą. Ważne, żeby pilnować swojego futrzaka, żeby nie pił pół godziny od zjedzenia przysmaku, bo składniki aktywne muszą mieć czas zadziałać.
Z kolei jeśli chodzi o zapobieganie odkładaniu się kamienia nazębnego – prawdopodobnie kilka pierwszych miesięcy to za krótko, żeby obiektywnie ocenić tą kwestię, ale na ten moment nie mamy problemów ze stanem zębów, ani widocznego kamienia.

Gama produktów Qchefs
Qchefs Snackies to tylko jeden rodzaj przekąski spod szyldu marki. Ja najczęściej wybieram małe przysmaki do czyszczenia zębów ze względu na fakt, że mam małego psa. W opcji są też duże sticki, w tym wspomniane już Sizzles, czy Dental Flakes, czyli płatki do robienia własnej pasty.
Jeśli chodzi o receptury tych produktów – niektóre nie mają karobu, inne bazują na ryżu zamiast na gryce. Jest nawet wersja dla kotów. Wszystkie wersje łączy prosty i zdrowy skład.
Mój pies z pewnością poleciłby swoje przysmaki kolegom i koleżankom z podwórka. Ja też nie mam zastrzeżeń co do ich funkcjonalności, a wręcz uważam, że formuła jest ciekawa i odpowiedzialnie dopracowana.
Czy Qchefs Snakies nada się dla starszego psa?
Ze względu na swoją strukturę – niczym mały suszony chleblek – Qchefs nadają się nawet dla starszych piesków, które nie jedzą suchej karmy ze względu na stan uzębienia. 13-letnie shih tzu w moim rodzinnym domu jest na mokrej karmie, ale uwielbia suszony chleb i jak się nudzi, to się go domaga. Bardzo ucieszyło się na Snackies i chętnie je zjada, mimo że każdy ząb ma już w inną stronę.