Wakacje z psem – co zabrać? Które szelki są bezpieczne? Jaki fotelik dla psa do samochodu?

Wakacje z psem – co zabrać? Które szelki są bezpieczne? Jaki fotelik dla psa do samochodu?

22 marca, 2023 0 przez Marika

Wakacje z psem mogą być jedną z najfajniejszych przygód pod warunkiem, że nasz pupil potrafi podróżować bez stresu. Dla wielu zwierząt, szczególnie tych starszych, zmiana środowiska i codziennej rutyny może być gorszym pomysłem niż pozostanie pod opieką odpowiedzialnej i godnej zaufania osoby.

Jeżeli jednak nasz pupil nie należy do bojaźliwych, wspólne wakacje to cudowny sposób na spędzanie czasu w zupełnie nowej scenerii. Psy są mile widziane w coraz większej ilości miejsc, dzięki czemu podróżowanie z czworonogiem jeszcze nigdy nie było tak proste.

O czym należy pamiętać decydując się na wakacje z psem? Jak zapewnić mu wszystko, czego potrzebuje niezależnie od pogody? I najważniejsze – jak zapewnić mu bezpieczeństwo w podróży? Przeczytaj do końca!

Wakacje z psem – gdzie jechać?

Jeżeli chcesz, żeby Twój pies czuł się na wakacjach komfortowo, a nie wrócił z lekką traumą, przez którą dalsze wspólne podróże pójdą w zapomnienie, zastanów się jakie otoczenie będzie dla niego odpowiednie.

Kemping pełen nowych zapachów i psich przyjaciół może być odpowiednią opcją dla psa towarzyskiego. W ramach pierwszego wspólnego wyjazdu bezpieczniej będzie jednak postawić na własny, spokojny domek.

Zanim wyjedziemy trzeba też sprawdzić pogodę, ponieważ to nasz obowiązek, żeby chronić psa przed udarem cieplnym. Osobiście nie zabrałabym psa do upalnego kraju, ale przed lub po sezonie, kiedy jest ciepło, ale temperatury są umiarkowane, to już co innego. Warto zawsze zadbać o to, żeby mieć klimatyzację, bo jeśli zdarzy nam się idealnie ciepły dzień na plażing – pies powinien mieć możliwość zostać w domu, w optymalnych dla siebie warunkach.

Najlepsze wakacje z psem nad morzem albo jeziorem

Booking oferuje sporo opcji noclegowych dla właścicieli psów, ale jeszcze ciekawsze oferty znajdziesz na Slowhop. Znajdziesz tam zarówno małe chałupki, jak i większe domki, z nowoczesnymi przeszkleniami albo wręcz przeciwnie – w stylu cottage. Dzięki temu portalowi możesz spędzić najlepsze wakacje z psem nad morzem, jeziorem albo w sercu gór.

Podróż z psem do Chorwacji – jak się przygotować?

Jeżeli chodzi o wakacje z psem za granicą, sytuacja wygląda tak, że nie wszystkie linie lotnicze godzą się na zabranie psa na pokład, a jeżeli już się godzą to obowiązują limity wagowe. Pieski, które ważą ponad 8 kg (włącznie ze swoim transporterem) lecą w luku bagażowym. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć z jak ogromnym stresem i traumą wiąże się dla psa taka podróż w samotności.

Na szczęście nie wszystkie wakacyjne kierunki wymagają podróży samolotem. Jedną z najciekawszych propozycji jest Chorwacja. Podróż z psem do Chorwacji wymaga tak naprawdę wyłącznie zaktualizowania paszportu naszego pupila, dodatkowo pies musi mieć mikroczip i szczepienie przeciwko wściekliźnie wykonane co najmniej na 21 dni przed podróżą.

My nie odrobaczamy psa tabletkami, a wyłącznie oddajemy kał do badania co kilka miesięcy. Mówi się jednak, żeby przed wyjazdem zabezpieczyć się nie tylko przed kleszczami, ale i przed robakami. Można też sprawdzić czy wraz ze swoim ubezpieczeniem jesteśmy w stanie dokupić dodatkowo ubezpieczenie dla naszego pupila.

Szykując się na podróż z psem do Chorwacji można też rzucić okiem na plaże otwarte dla psów, bo nie wszystkie miejsca akceptują zwierzęta.

szelki dla psa do samochodu z atestem na wakacje z psem

Co zabrać na podróż z psem?

O tym, że należy zabrać ze sobą wystarczającą ilość karmy i przysmaków chyba nie trzeba nikogo informować. Nie należy też zapomnieć o odpowiednim zapasie woreczków na kupy, miskach i podróżnej butelce z wodą.

Akcesoria takie jak ulubiony koc, łóżeczko, klatka, zabawki, w tym kong czy lickmata, pozwolą psu łatwiej oswoić się z nowym środowiskiem, dzięki czemu oszczędzimy mu stresu. Sobie z kolei oszczędzimy stresu biorąc – na wszelki wypadek – zapasową smycz, kaganiec (może być wymagany na przykład w komunikacji miejskiej albo na promie) i montując psu nadajnik gps, a obowiązkowo adresatkę.

Podróż z psem – jakie leki?

Jadąc na wakacje z psem zawsze warto zabrać ze sobą psią apteczkę. Powinno się w niej znaleźć narzędzie do usuwania kleszczy, pęseta, bandaż, gaza i Octenisept albo chusteczki nasączone substancją odkażającą. Długie spacery i zabawy na świeżym powietrzu sprzyjają skaleczeniom, więc warto mieć pod ręką wszystko, co może okazać się niezbędne do oczyszczenia i opatrzenia rany.

Słona woda może łatwo spowodować odwodnienie, podobnie jak zmęczenie i picie małej ilości wody. Warto więc zabrać ze sobą coś, co pomoże uzupełnić elektrolity np. Aptus. Wziąwszy pod uwagę, że podanie rozcieńczanych w wodzie proszków może być trudne – może przydać się też strzykawka. Przy biegunce sprawdzi się też smaczna tabletka DiaDog’N Cat. Bonnie dostała ją już kilkakrotnie od naszej wet.

Jeżeli jednak nie znamy przyczyny objawów chorobowych u psa, są one nieoczywiste albo się nasilają – nie warto zwlekać z wizytą u weterynarza. Odwodnienie w wyniku biegunki albo wymiotów, szczególnie u małych psów, może szybko doprowadzić nawet do śmierci. Trzeba też pamiętać, że w żadnym wypadku nie podajemy psu ludzkich leków.

Poza zabraniem leków pierwszej pomocy, przed wyjazdem najlepiej sprawdzić gdzie są najbliżsi lekarze weterynarii i w jakich godzinach przyjmują. Numer do kilku najbliższych weterynarzy warto mieć w telefonie w razie jakichkolwiek nagłych sytuacji.

szelki dla psa do samochodu z atestem a wakacje z psem

Jazda z psem samochodem

Jazda z psem samochodem może być kłopotliwa i stresująca. Komfort pupila podczas podróży może jednak poprawić znajomy zapach – koc, ulubiona zabawka czy smakołyki. Przy okazji postu o suplementach wspierających układ odpornościowy psa, wspominałam też, że probiotyki warto podawać psu podczas stresujących sytuacji w jego życiu.

Podróż to zdecydowanie jedna z nich, więc jeśli masz sprawdzony produkt – możesz zacząć używać go jeszcze przed wyjazdem. Nam zazwyczaj sprawdzały się probiotyki Vet Expert Bioprotect, polecone przez naszą wet, ale inni weterynarze polecają też na przykład Dolfos Dolvit czy OMNi-BiOTiC Cat&Dog.

Jeżeli pies nie ma choroby lokomocyjnej, a mimo to stresuje go podróż autem, przed planowanymi wakacjami można łatwo pokazać mu, że wyjazdy wiążą się z czymś ekscytującym i ciekawym. Zabierz psa autem do parku dla psów albo w inne miejsce, które lubi – po kilku takich wycieczkach jego nastawienie może się zmienić.

Najważniejszym jest tak zaplanować wyjazd, żeby uwzględnić naturalne potrzeby psa i zapewnić mu pełne bezpieczeństwo. Zwierzę nie może rozpraszać nas podczas jazdy, a jednocześnie powinno mieć wygodne i bezpieczne warunki podróży. Na szczęście producenci akcesoriów dla psa do samochodu prześcigają się w tworzeniu coraz to wygodniejszych fotelików i transporterów, a najlepsi producenci szelek podróżnych testują swoje produkty w najdokładniejszych crash testach

Jak rozpoznać, że pies się stresuje?

Zanim przejdziemy do produktów, które przydadzą się w każdej podróży, chciałabym poruszyć jeszcze jedno zagadnienie. Fakt, że nie każdy właściciel psa potrafi zrozumieć o co chodzi jego czworonożnemu przyjacielowi zawsze mnie trochę smuci. Objawy stresu i objawy chorobowe to podstawy, które powinniśmy umieć identyfikować decydując się na posiadanie psa. Jakie są oznaki stresu u psa i co możemy dla niego zrobić przed podróżą?

Pies, który się stresuje może nadmiernie sapać, ziewać, ślinić się, otrzepywać, lizać się po łapach, trząść się, pić zwiększone ilości wody, szukać naszej uwagi i merdać ogonem wykonując krótkie ruchy. Sygnałów stresowych jest, jak widzisz, wiele.

Żeby ograniczyć zdenerwowanie psa warto nakarmić go kilka godzin przed podróżą, żeby zdążył spokojnie strawić, a w czasie jej trwania raczej unikać dokarmiania. W przypadku wyjazdu za granicę, na przykład jeśli planujemy podróż z psem do Chorwacji, warto wcześniej zaplanować przystanki tak, żeby pies miał komfortowe miejsce na rozprostowanie łap i załatwienie swoich potrzeb.

Psy wykazują największy niepokój wieczorem, bo zazwyczaj, mniej więcej w tym czasie, kładą się spać w swoim znajomym otoczeniu. Zmiana scenerii może być dla psa przytłaczająca i to całkiem normalne, że czuje się niespokojny. Domowe zapachy i nasze wsparcie emocjonalne działają najlepiej, a dodatkowo można zadbać o to, żeby pies w ciągu dnia miał zapewnioną stymulację fizyczną i psychiczną. Dzięki temu będzie mógł szybciej uspokoić się przed snem i łatwiej zasnąć.

Wakacje z psem

Jaki transporter dla psa do samochodu wybrać? Rodzaje

Jazda z psem samochodem bez zabezpieczenia może skończyć się poturbowaniem, wypadnięciem z samochodu, zaginięciem albo śmiercią psa. Warto zrobić wszystko, co w naszej mocy, żeby zminimalizować wszelkie ryzyka związane z wakacjami z psem.

Najbezpieczniejsza jazda z psem samochodem to jazda w dedykowanych szelkach z atestem. Dlatego w dalszej części powiem jakich produktów szukać i czego od nich oczekiwać. Ale najpierw przyjrzymy się najczęściej wybieranym rozwiązaniom na rynku.

Transportery dla psa do samochodu widuję u sąsiadów-psiarzy, widuję też czasem większe psy z legowiskami w bagażniku. Coraz popularniejsze stają się też foteliki do samochodu dla małych psów. Tylko czy te rozwiązania na pewno są bezpieczne czy raczej są wypuszczane na rynek po to, żebyśmy my czuli się lepiej?

Transporter dla psa do samochodu

Materiałowe klatki, takie jak na przykład Cadoca, sprawdzą się u psów, które są przyzwyczajone do odpoczynku w kennelu. Zaleca się stawiać je w bagażniku, pod warunkiem, że dociera do niego chłodne powietrze klimatyzacji.

Wybierając klatkę albo transporter dla psa do samochodu trzeba zadbać o to, żeby pies mógł w niej wstać i swobodnie się obrócić. Eleganckie torby podróżne, jak choćby Amiplay Morgan, sprawdzą się zatem wyłącznie w przypadku najmniejszych psów.

Wszelkie transportery, klatki i torby to jednak dla mnie rozwiązanie tylko na krótkie miejskie przejażdżki. Bo zastanówmy się co dzieje się z psem w przypadku kolizji albo wypadku. Co stoi na przeszkodzie, żeby pies nie wypadł przez tylną szybę razem z transporterem?

Korzystanie z takiej klatki, poza ewentualną powolną jazdą po mieście, jest niebezpieczne. Bo nawet, jeśli zapewnimy jej pełną stabilność, nie zabezpiecza ona psa przed uderzeniem. Żadna podróż z psem do Chorwacji nie mogłaby być bezpieczna w takich warunkach.

Legowisko dla psa do samochodu

Legowisko dla psa do samochodu, czy też po prostu mata, taka jak Trixie, to dobre rozwiązanie dla dużych psów, które lubią widzieć co się dzieje za oknem. Nie powinno to być jedyne zabezpieczenie psa – niezbędne będą też szelki i pas dla psa do samochodu – ale na pewno jest to rozwiązanie wygodne – i dla psa i dla nas.

Mata zapobiega przyczepianiu się do naszej tapicerki sierści, brudu i zapachu (na przykład po kąpieli w jeziorze). Pies z kolei ma zapewnioną większą wygodę, bo nigdy, nawet przez przypadek, nie poleci w przód.

Fotelik dla psa do samochodu

Najnowszą propozycją producentów akcesoriów zoologicznych jest fotelik dla psa do samochodu. To rozwiązanie jest wycelowane w psy małych ras i ma zapewniać im większe bezpieczeństwo, jako że utrudnia wypadnięcie na boki.

Foteliki dla psa do samochodu w większości są wyposażone w pasy, ale na wyjazdy poza miasto i tak warto kupić atestowane szelki, które wpina się w pasy samochodowe.

Trzeba przyznać, że pies ma w takim foteliku o tyle duży komfort, że dokładnie widzi co się dzieje i ma kontakt ze swoim właścicielem. Niektóre psy stresują się bardziej w zamkniętych transporterach i to właśnie dla nich foteliki mogą być najlepszym rozwiązaniem.

Najlepsze foteliki dla psa do samochodu [TOP 5]

wakacje z psem - foteliki samochodowe

Truelove Traveller

Truelove Traveller to jeden z fajniejszych fotelików dla psa do samochodu, który powinien sprawdzić się na każdych wakacjach z psem. Jest dostępny nie tylko w wersji szarej, ale i czarnej albo brązowej.

Miękka podszewka z polaru zapewnia pupilowi wygodę, choć niektórym psom z grubym futerkiem albo podszerstkiem może być przez nią za gorąco. Fotelik jest łatwy w montażu – ma regulowane paski do montowania przy zagłówku. Wbudowany wewnątrz siedziska karabińczyk zabezpiecza przed ucieczką (ale nie wypadnięciem).

Ze względu na wymiary fotelika (39 x 30 cm) – będzie to rozwiązanie dla najmniejszych ras psów i kotów.

transporter dla psa do samochodu

Boutiquezoo Lux Bella

Boutiquezoo Lux Bella to idealny przykład tego, co są w stanie stworzyć producenci akcesoriów dla psa, żeby nas zadowolić. Doskonale zdają sobie sprawę z naszej słabości do czworonogów i próbują dostarczyć nam produkty pod każdym względem najlepsze.

Boutiquezoo oferuje wręcz jakość królewską, z której będą zadowolone wszystkie małe rozpieszczone chihuahua, szpicki czy yorczki. Ale raczej tylko te rasy, bo wymiary wewnętrzne to 30 x 35 cm  – zarówno w wersji złotej, jak i srebrnej.

Model Bella ma wszyte dwie smycze zabezpieczające przed ucieczką, a sam fotelik mocuje się pasami do zagłówka kanapy albo fotela pasażera za pomocą nylonowych pasów. Piesek z kolei ma bardzo wygodnie, ponieważ w środku ma miłą poduchę.

fotelik dla psa do samochodu

Doggy Front

Doggy Front ma wbudowane dwa regulowane paski z klamrą na końcu, dzięki czemu można łatwo wpiąć fotelik tak, żeby się nie przesuwał. Dodatkowym zabezpieczeniem jest warstwa antypoślizgowa, która znajduje się na spodzie siedziska.

Co ciekawe, pokrowiec transportera ma zamek błyskawiczny, dzięki czemu można łatwo wyprać zabrudzoną powierzchnię zewnętrzną. Wewnętrzne wymiary wynoszą 33 x 36 cm – nie będzie to więc rozwiązanie dla piesków ras średnich, ani nawet zbyt dużych piesków małych ras.

Choć producent zapewnia, że materiał jest łatwy do utrzymania w czystości (można go przetrzeć szmatką), w opcji jest też wersja grafitowa albo zupełnie inny model – Bee, który jest bardziej otwartym siedziskiem.

foteliki dla psa do samochodu

Petsen

Fotelik dla psa do samochodu marki Petsen to kolejna propozycja rozwiązania niedrogiego, a jednocześnie nieco większego niż te, omawiane powyżej. Wymiary wewnętrzne wynoszą w tym modelu 40 x 45 cm, więc można tu już zmieścić dwie chihuahuy albo nawet jakiegoś mniejszego maltańczyka ?

Fotelik ma jeden wbudowany regulowany pas zabezpieczający przed ucieczką, ale jeśli mamy dwa małe psy – możemy dokupić dodatkową smycz. Pasy z solidnymi klamrami zapewniają stabilność siedziska po przymocowaniu do któregokolwiek z foteli auta. Zaletą tego modelu fotelika jest też fakt, że jest produkowany w Polsce, dzięki czemu ma certyfikat CE.

podróż z psem do chorwacji a szelki dla psa do samochodu z atestem

Iso Trade

Iso Trade to jeden z najtańszych fotelików dla psa do samochodu. Nie oferuje wysokiej jakości, ale zabezpiecza psa przed ucieczką i pałętaniem się po aucie. W zestawie znajduje się pasek do przypięcia naszego pupila, a oddzielne paski o regulowanej długości pozwalają przypiąć sam transporter do dowolnego fotela auta.

Fotelik Iso Trade ma tą zaletę, że raczej nie przegrzeje psa – po bokach, zamiast grubej pianki obszytej materiałem, ma przewiewną siatkę. Wymiary 40 x 30 cm sprawiają, że to dobra propozycja wyłącznie dla właścicieli najmniejszych psów.

Pas bezpieczeństwa dla psa do samochodu

„Pas bezpieczeństwa” dla psa do samochodu można kupić naprawdę tanio. Pierwsza lepsza smycz do auta kosztuje kilkanaście złotych. Jest to jednak rozwiązanie dobre wyłącznie na wycieczki po mieście, gdzie nie jeździmy z dużą prędkością.

Testy zderzeniowe, przeprowadzone przez amerykańską organizację Center for Pet Safety, brutalnie pokazują co dzieje się ze zwykłymi smyczami do auta i klasycznymi szelkami przy uderzeniu. Prawa fizyki są nieubłagane.

Najważniejsze: jakie szelki dla psa do samochodu?

O tym, że do samochodu wybieramy szelki, nie obrożę, chyba nie trzeba wspominać. Nawet drobna kolizja może złamać psu kark w wyniku przeciążeń. W ogóle stosowanie obroży niesie wiele niekorzystnych skutków, ale o tym kiedy indziej. Niestety zwykłe szelki też totalnie nie radzą sobie w crash testach, bo zwyczajnie się rozrywają.

Można próbować używać dobrej jakości szelek typu guard – przewleczone przez szelki pasy bezpieczeństwa mogą rozłożyć ciężar pociągnięcia w miarę równomiernie. To rozwiązanie jest jednak i tak wyłącznie zamiennikiem zwykłych szelek dla podróży po mieście z niską prędkością.

Na wszelkie wycieczki poza miasto należy zaopatrzyć się w szelki dla psa do samochodu z atestem. Nie są to zwykłe szelki, których można używać na co dzień –  będą bardziej zabudowane, toporne i będą miały dedykowane miejsce na przeciągnięcie samochodowych pasów bezpieczeństwa. Mają amortyzować ciało psa w razie kolizji, a nie umożliwiać mu wygodne spacerowanie po parku.

Jak wybrać szelki? Dopytywać o atest i przeprowadzone testy kolizji. Nie ma innej podstawy, żeby wierzyć w zapewnienia producentów, bo nawet cena nie zawsze odzwierciedla wkład producenta w testy produktu. A przecież chcemy, żeby nasz pupil był chroniony tak samo dobrze jak pozostali pasażerowie.

jazda z psem samochodem - szelki dla psa do samochodu z atestem

Sleepypod Clickit Sport

Sleepypod Clickit Sport to jeden z produktów polecanych na blogu Fisia – jego autorzy wykonali naprawdę dobrą robotę szukając atestowanych, godnych zaufania szelek.

Center for Pet Safety atestuje szelki tej marki i udostępnia przeprowadzone crash testy. Szelki nie należą jednak do najtańszych, a dodatkowo wysyłka z innego kraju może przerażać.

szelki dla psa do samochodu z atestem

Kurgo Impact

Model Impact i model Enhanced Strength Tru-Fit to szelki, które pozytywnie przeszły dwa rodzaje testów. Testy zderzeniowe, przeprowadzone przez producenta, można obejrzeć na jego stronie – dla każdego rozmiaru psa jest osobne nagranie.

Marka jest dostępna w Polsce. Modele Impact można bez problemu kupić w rozmiarach S, M i L. Z kolei model Enhanced Strength Tru-Fit jest do kupienia na przykład na Amazonie.

Szelki Impact mają 4 punkty regulacji, więc łatwo dopasować je do każdych wymiarów psa, nawet tych mniej standardowych. Ostatecznie producent pracował nad nimi 8 lat, więc mają prawo być dopracowane do perfekcji.

Wakacje z psem – podsumowanie

Pierwsze wakacje z psem mogą być stresujące. Wiem coś o tym, bo takie wakacje dopiero przed nami. Jeśli jednak jesteś przygotowany na wszystko i masz wszelkie niezbędne akcesoria – szansa, że coś zaskoczy Cię w podróży jest znacznie mniejsza.

Zapewnienie psu bezpieczeństwa i komfortu wpływa też na nas, bo nie musimy się martwić i – co najważniejsze – nie rozpraszamy się w czasie jazdy z psem samochodem. Apteczka i podstawowe leki pomogą nam zachować zimną krew, kiedy pies będzie potrzebował naszej pomocy. A zabawki, ulubione posłanie i nasze wsparcie pomogą psu przystosować się do nowych warunków i spędzić miło czas.

Mam nadzieję, że udało mi się poruszyć wszelkie zagadnienia związane z podróżowaniem z psem, a jeśli nie – daj znać w komentarzu czego zabrakło i jak Ty zaplanowałeś albo zaplanowałaś swoje wakacje z psem.